2017. júl 06.

A magyar írók szerepvállalása 1914-1915-ben

írta: Galla Katalin
A magyar írók szerepvállalása 1914-1915-ben

bez_nazvu.png

                     Molnár Ferenc, Vészi Margit, Móricz Zsigmond

       Balázs Béla, Bíró Lajos, Gyóni Géza, Szép Ernő, Tersánszky Józsi Jenő

 

   A főhadiszállásokra jelentkezett magyar írók haditudósításai irodalmi jellegűek, sokszor – mint például Molnár Ferenc, Móricz Zsigmond, Bíró Lajos, Tersánszky Józsi Jenő, Gyóni Géza, Balázs Béla, Szép Ernő esetében – irodalmi értékük megkérdőjelezhetetlen.[1] Ebből kifolyólag tudósításaik jóval erőteljesebben közvetítették a harctéri események hangulatát, az emberi érzéseket, s jóval inkább magukkal ragadták az olvasókat, mivel a költői képek közelebb álltak a hétköznapi emberekhez, mint a távirati irodák hivatalos vagy éppen a katonai körök hivatásos megközelítései.

   A népszerű és közkedvelt írók közül különösen Molnár Ferenc, Móricz Zsigmond, Szép Ernő, Vészi Margit tűnt ki haditudósításaival a háború első évében.[2] Ők voltak azok, akik a csataterek közelében gyűjtötték információikat és írták meg benyomásaikat. A pesti országos újságok, megyei lapok által időről időre kiküldött tudósítók, újságírók szintén azzal a szándékkal kelnek útra, hogy lehetőség szerint minél pontosabb képet adjanak. Természetesen különböző színvonalú beszámolók születtek. Egyesek műveikben felnagyítva, a hazafias pátosszal telített stílusban írták le az irtózatos veszteségeket, az ország épségét fenyegető orosz betörés eseményeit. Mindezt saját érzelmeikkel, véleményükkel megfűszerezve. Eközben gyakran megfeledkeztek arról, hogy elsődleges feladatuk  a hátország  minél  hitelesebb  tájékoztatása  lett  volna.

   Az első világháború történései és maga a háború lefolyása egyaránt nagy kihatással volt az írókra,  költőkre,  festőkre  és  más  művészekre.  Szinte  mindegyikőjük  tudatában  volt, érzékelte, hogy valami teljesen újnak, egy gyökeres változásnak a tanúja, ami meglehet, alapjaiban változtatja meg a világot. Némely szerzők háború alatt fogant irodalmi műveiben érzékelhető a hangulatok változása – mindenekelőtt az, hogy kezdeti lelkesedésük letargiába, a mindent megváltó örömük csalódottságba fullad. A háború kezdetét sokuk örömmel fogadta. Meglehet, hogy azért, mert bíztak valamiféle igazságtételben, vagy csupán csak a boldog békeidők világát utasították el, ez által reménykedtek egy tisztító hatású pusztításban. Sajnos a háború valóban egy világégés volt és a várt tisztító hatása sokak számára elmaradt.

 

[1] A háborút katonaként vagy tudósítóként megélt  írók tevékenységét a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) 2014 november 5. és 2015 január 10. között reprezentatív kiállítás keretében mutatta be „Maradni szégyen, veszni borzalom” – Magyar írók az első világháborúban címmel. A kiállítás rövid bemutatóját ld. a PIM honlapján  http://www.pim.hu/object.2a37ecf8-8533-4488-a0e9-73869a2215f8.ivy (Letöltve:2014. 12.30.)

[2] 2014-ben két kötet is közreadott egy-egy válogatás a magyar írók háborús írásaiból. Két tűz között. Magyar írók első világháborús novellái. Noran Libro Kiadó, Budapest, 2014. 288 ; Bedécs Gyula – Trukáné Katona Zsuzsa (szerk.): A harcok könnye és vére. Költők és írók az első világháborúról c. könyve.

 

Szólj hozzá

haditudósítás Szép Ernő Molnár Ferenc Móricz Zsigmond Tersánszky Józsi Jenő Balázs Béla Bíró Lajos Gyóni Géza Két tűz között Vészi Margit Magyar írók az első világháborúban A harcok könnye és vére